Šlágr a spol.: Vítězství na malém hřišti

Docela dobře by to mohl být poučný příběh o tom, jak ti malí a přehlížení a podceňovaní nakonec dali na frak velkým, tučným a nenasytným. Řeč je o televizích, jejichž podíl na sledovanosti nestačí na to, aby se výrazněji projevil v populárních koláčích. To v praxi znamená, že se jimi nemají proč zabývat ani mediální agentury. Pro většinu významných zadavatelů inzerce malé televize nejsou zajímavé. Je tu ale jedno velké jenže. Nezajímavými se malé televize stávají proto, že se nevejdou na hřiště, jehož hranice vytyčili velcí hráči podle svých vlastních potřeb. 

Nic proti tomu, takový je svět. 

Na „malé“ televize, a teď schválně začínám používat uvozovky, se totiž dívá dost lidí. Třeba TV Praha měsíčně přiláká půl milionu diváků. To je půlka metropole, navíc přesně zacílená. Jde o zajímavou cílovou skupinu, což dokádá investiční zájem skupiny BigBoard, která je známá tím, že nedává peníze do nesmyslů. 

Jiným příkladem může být vysmívaný jihočeský Šlágr. Jeho diváci představují mimořádně loajální cílovku, která se vyznačuje vysokou ochotou utrácet, zejména pokud je oslovována jako blok spojený společným zájmem a náklonností ke značce. Prodejním argumentem je zde osoba hlavní tváře televize Karla Peterky. 

Peterka to doporučuje, proto je to dobré a nákupem podporujeme televizi, kterou máme rádi, říkají si diváci a chovají se podle toho. 

„Malé“ televize dokáží kormidlovat nákupní chování svých diváků na základě jiných pravidel než ty velké. Pracují s jasně definovanou cílovou skupinou, která přirozeně synergizuje regionálnost a zájmové zaměření. 

Nepopírám, že pro mediální agentury jsou „malé“ televize opravdu malé. To ale neznamená, že jsou z hlediska obchodní efektivity nevýtěžné. Naopak. Zejména pro klienty, kteří se chtějí pohybovat v regionálně ohraničených byznysových prostorech nebo se zaměřují na specifické komodity, jsou ideálním partnerem. 

I takový je svět: ne všechny zápasy, ve kterých se dá vyhrát, se odehrávají na hlavním kurtu. 

Americké válečné námořnictvo fatálně zesláblo

Spojené státy obnovily činnost Druhého loďstva. Jde o reakci na skutečnost, že US Navy  je nejsilnějším loďstvem světa, kromě Pacifiku ale na všech bojištích přišlo o převahu.

Atlantické loďstvo bývalo chloubou Spojených států. Velký admirál Ernest King si ponechal jeho velení, přestože současně byl vrchním velitelem celého US Navy. Atlantické loďstvo útočilo na Casablancu, provádělo vylodění v Normandii. Už jako Druhé loďstvo bylo po celou studenou válku nejvýznamnější složkou amerického námořnictva a svádělo neustálý neviditelný stínový boj se sovětskými jadernými ponorkami. Po rozpadu SSSR a Varšavského paktu význam loďstva upadal, až nakonec došlo k jeho rozpuštění. Spojené státy zvolna propadaly dojmu, že jejich loďstvo nemá soupeře. Poslední ránu mu zasadila protiteroristická hysterie.

Administrativa Baracka Obamy dospěla k názoru, že by se námořnictvo mělo orientovat na asymetrickou válku proti různým povstaleckým a paramilitárním skupinám. Bylo to poprvé od dob Theodora Roosevelta a časů jeho „Velkého bílého loďstva,“ kdy USA rezignovaly na osvědčenou pravdu. Ta říká, že národ, který chce být mocný, musí mít mocné loďstvo. Bez loďstva není možné udržet velmocenské postavení. Koneckonců dodnes klíčové dílo námořní strategie se jmenuje Vliv námořní moci na dějiny – na konci devatenáctého století ho sepsal admirál Alfred Mahan, a historie stále ještě nepřinesla důkaz, že by neměl pravdu.

Výsledek? Michelle Howardová, někdejší náčelnice štábu velitele loďstva Spojených států, pro list Investor’s Business Daily řekla: „Loďstvo je nepřipravené ke strategickým operacím… počet námořních pěšáků během osmi let vlády Baracka Obamy klesl z 292 tisíc na 184 tisíc. Obamovy úspory z námořnictva vyhnaly celou jednu generaci zkušených důstojníků, které není kým nahradit.“

Zní to hrozivě, ale podstatou problému je ještě něco jiného. Spojené státy dokázaly dlouhá desetiletí udržet nesmírně efektivní trén loďstva, jeho technické, technologické a výrobní zázemí. To všechno se za Obamy rozpadlo. Donald Trump může slibovat, že postaví loďstvo s 355 plavidly, jenže tyto lodě fyzicky nemá kdo stavět. Vysoce odborní dělníci se rozutekli do soukromých firem – anebo pracují v jiných zemích, což je pro Spojené státy mimořádně alarmující zpráva.

Roku 1942 dokázali dělníci válečného námořnictva za 72 hodin opravit těžce poškozenou letadlovou loď Yorktownnatolik, že se dokázala zúčastnit bitvy u Midwaye. Nyní má US Navy víc námořníků (325 673) než civilních zaměstnanců (207 769), což opakování podobného výkonu efektivně vylučuje. Nepoměr mezi počtem lidí na moři a na pevnině vysvětluje fakt, že Spojené státy dokáží v operativním nasazení udržovat jen polovinu svých letadlových lodí. Aby admirálové tento výpadek nějak zalátali, musí svazy letadlových lodí doplňovat obojživelnými útočnými loděmi – a i ty jsou na moři jen tři z celkového počtu třinácti. Suma sumárum na světových oceánech momentálně pluje podle údajů US Navy43 amerických válečných lodí. To je pouhých patnáct procent stavu a stejně jako před občanskou válkou v letech 1861 až 1865. V zámořských přístavech je dalších 46 lodí. Zbytek US Navy kotví doma, kde má z hlediska operačního nasazení stejnou bojovou hodnotu jako jakákoliv jiná hromada šrotu.

Strategická síla loďstva je daná jeho schopností zasazovat tvrdé údery na jakémkoliv bojišti. Přesně toho ale nyní US Navy není schopné. Tragikomicky se to ukázalo při posledních útocích na Sýrii. Tehdy se muselo čekat, než nějaká letadlová loď dokáže připlout do operační oblasti. To by se ještě za Billa Clintona nebo George Bushe opravdu stát nemohlo.

Spojené státy aktuálně mají tři letadlové lodě v Tichém oceánu a dvě v Atlantiku. Toto rozdělení námořních sil říká, že Spojené státy svoje loďstvo nasazuje tam, kde to právě nejvíc „hoří.“ To samozřejmě má smysl, potíž je v tom, že jenom v Pacifiku je víc oblastí napětí než jen Korejský poloostrov. Lodě, které se pohybují u něj, chybí v Jihočínském moři, chybí v Indickém oceánu, chybí při operacích kolem Austrálie, v Perském zálivu. Lodě, které v severním Atlantiku hlídají ruské Severní loďstvo, chybí ve Středomoří, u afrických břehů, u Falkland.

Spojené státy se dostaly do stejné situace jako Velká Británie v roce 1982. Její loďstvo bylo třeba nasadit právě u Falkland, jenže tam nebylo. Trvalo dlouhé týdny, než se tam doploužilo – a než dokázalo porazit argentinský výsadek na souostroví, utrpělo větší ztráty, než jaké samo způsobilo.

Tohle nyní čeká i na US Navy. Jeho potenciální vyzyvatelé totiž mají při lokálním nasazení převahu. Například Čína má při nasazení podél svého pobřeží výhodu v tom, že může nasadit letectvo z pozemních základen, které představují nepotopitelnou letadlovou loď. Totéž platí o Indii a Pákistánu v Indickém oceánu. Ve Středomoří má Rusko převahu díky už vyzkoušené možnosti útočit z „mokrého trojúhelníku“ Kaspického moře.

V součtu to neznamená, že US Navy není schopné plnit strategickou roli ve velmocenské hře. Je, ale s neadekvátním vypětím sil. Skutečná velmoc musí být schopná svoje postavení prosazovat sama. Nynější Spojené státy až příliš spoléhají na přátelskou podporu Japonska a Velké Británie – a to do budoucna může přinést ještě velké problémy. Je jenom otázkou času, kdy si zejména Čína a Indie uvědomí, že přišel čas vyzkoušet si ostří svých zubů.

Vyšlo na Info.cz

Svobodu médií mají v rukou velcí inzerenti

Svobodná média se mají brát za svobodu. Tak zní nepsaný zákon, který dlouhá léta definoval povahu nejprve tisku a potom i dalších typů médií.

Kdykoliv došlo k jeho porušení, kdykoliv média přestala bránit svobodu a stala se prodlouženou rukou skupin, pro které je omezení či rovnou likvidace základních lidských svobod cílem i programem, skončilo to strašlivě. V minulém století noviny, rozhlas a televize hned několikrát sehrály ostudnou úlohu. Během První světové války britská média přistoupila na vládní propagandu a vykreslila Němce jako bestiální „boše.“ Tato nenávistná setba kvete v některých sociálních bublinách dodnes – ještě v jednadvacátém století lze na protiněmeckých resentimentech vyhrávat prezidentské volby v České republice. 

Minulý rok jsme uspořádali parádní konferenci. Ta letošní bude ještě lepší!!

Francouzská média zase mezi světovými válkami s gustem popisovala, že Židé geneticky trpí „nadměrnou štětinatostí“ a že mají o dva metry delší tlusté střevo, což způsobuje celkové zapáchání. 

Goebbelsovská propaganda v Německu i jejich sovětská ekvivalent pod vedením Andreje Ždanova se přímo podílely na neslýchaných zločinech proti lidskosti. Vydavatel nenávistného listu Der Stürmer Julius Streicher byl za tyto zločiny roku 1946 norimberským tribunálem odsouzen k trestu smrti, Ždanova nechal nejspíš odpravit diktátor Stalin. 

Přesto se společnost v ničem nepoučila. 

Jak popisuje Erin Durkinová v Guardianu, zpravodajství Fox Business Network se v posledních dnech přímo vyžívá ve vybičovávání antisemitských nálad. V pořadu Tonight Lou Dobbse opakovaně zaznělo, že „uprchlické vlny do Spojených států jsou organizované skupinami financovanými Židem Sorosem.“ 

Den po masakru, při kterém bylo v pittsburské synagóze zastřeleno jedenáct lidí, si Dobbs do svého pořadu pozval hosta, který tvrdil, že „vláda je okupována příslušníky sionistických skupin.“ V jiném pořadu vysílaném týž den zase host tvrdil, že „uprchlíci, které do Spojených států vysílá Žid Soros, jsou úmyslně infikováni nakažlivými nemocemi.“ 

Tato obludnost přiměla dokonce i konzervativního Matta Drudge, aby se připojil k výzvě, jejímž cílem je přimět velké inzerenty, aby s Foxem přestali spolupracovat. 

Manažeři duopolu Facebook – Google nechávají bez zásahu obsah, který přímo vyzývá k násilí. Hájí se tím, že je pro ně svoboda slova na prvním místě. 

Vyšlo v týdeníku Marketing & Media

Pozor na seniorská klišé

Vůbec nechci nutit každého, kdo se profesionálně zabývá vytvářením obchodních strategií nutit, aby četl každou diplomku, která je zveřejněna. Dovolil bych si ale jedno malé doporučení. Ty, které se věnují postavení seniorů ve společnosti, jejich začlenění do sociální struktury soudobé společnosti nebo jejich demografickým a behaviorálním charakteristikám, by si ale přečíst mohli. Seniorů totiž díky zvyšující se délce dožití přibývá a přibývat jich hned tak nepřestane. Pokud byste chtěli někdy u svého kavárenského stolku oslňovat, můžete si například zapamatovat, že světě seniorů přibývá tempem skoro o dvě procenta rychlejším, než jak roste počet hlav a duší v celé populaci.

Na jedné straně stojí definice seniora jako osoby, pobírající penzi, tedy (a tady prosím statistiky, aby mi odpustili zjednodušení) lidi starší pětašedesáti let. Už tato definice má svoje limity. Zvyšuje se totiž nejen počet lidí, kteří pracují i po pětašedesátce, ale také jejich výdělky. To dávno nejsou posmívaní pracující důchodci, ale zkušení manažeři, majitelé firem, lidé rozhodující o nakládání s milionovými rozpočty.

V marketingové branži ro je ještě složitější. Žijeme ve světě, který se drží překonaného tvrzení, že cílová skupina 54+ je v podstatě marná, neboť nemá peníze, škudlí, nenakupuje, a proto se jí není třeba věnovat. To je ale mimořádně škodlivý omyl.

Představte si šedesátníka, který pracuje v průměrné firmě na průměrné pozici, řekněme jako mistr ve výrobě. Takový člověk zdaleka nepočítá koruny, aby věděl, jestli si může koupit nekvalitní salám, nebo jestli bude úplně o hladu. Ne a zase ne: kupuje si mobilní telefony, plazmové televize, jezdí na dovolené, zajímají ho zážitky.

Kdyby mu to donekonečna nepodsouvala reklama, ani by ho nenapadlo koupit si výživový doplněk. Objem prodeje právě této komodity nicméně ukazuje, že „seniorská“ cílovka je dobře oslovitelná. Nesmí to ale vypadat tak, jako v materiálech jedné banky, která seniorům nabízí online služby s dovětky jako „pokud ovládáte základy práce s internetem“ nebo „pokud kolem sebe máte někoho, kdo umí zacházet s počítačem.“

To je pro „seniora“ coby cílovku mimořádně urážlivé. Člověk, kterému je dnes řekněme šedesát let, začal s počítačem pracovat třeba před dvaceti roky. Není důvod předpokládat, že když mu ukážete klávesnici, ze strachu, aby ho nepokousala, ji rozbije, zakope a zasype solí, aby náhodou neobživla a o úplňku se nepomstila. 

Malá ochota a malá schopnost komunikovat se „seniory“ připravuje hned několik odvětví o slušné zisky. Přitom stále víc peněz se bude nacházet právě v kapsách a na účtech „seniorů.“ Řekl bych, že přišel čas začít se jim vážně a se vši otevřeností věnovat.

Vyšlo v týdeníku Marketing & Media